Wednesday, October 9, 2013

Siin.

Hommik Stockholmi lennujaamas - kõnnin mööda pagasilindist ja märkan seal oma kiletatud pampe. See pole õige koht, mõtlen ma, ning leian inimese, kes nad Tallinna lennu peale lubab transportida. 

Mööda säravat lennujaama kõndides käib miljon mõtet käib peast läbi, ja need mõtted vahelduvad tühjusega peas. Kõik on nii kallis, särav, luksuslikult riiulitel ning mitte teki peal maas. Kõik pinnad on puhtad, mina ja minu asjad aga kõik pisut mustad. 5 banaani maksab 3 eurot. Märkan, et olen värviliste riiete ning ilma jakita justkui nagu tulnukas. Samas näen ümbritsevast, mis sel sügis-talvel moes on. Üllatuslik must. 

Ja inimesed tõesti tunduvad kõik ühesugused, keegi rääkis, et Aafrikast tulles võib sellist hetke kogeda, ei ole harjunud nägema...

Mis tunne siis on?

Segane, ma saan aru, et olen nüüd tagasi, aga samas ei ole ka. Ma nagu ei kuuluks siia, aga samas kuulun ka. 

Miks ma käisin?

Eks erinevates aruannetes saan oma vabatahtliku kogemusest mitmeid lehekülgi kirjutada.  Meie töö tulemused on organisatsiooni hinnata, meie filmi valmimist ootan minagi pikisilmi. Eile vaatasin lennukis pilte, ning neid kiirelt läbi sirvides tekkis tunne, nagu vaataks fotosid unenäost...
Ehk siis enda jaoks mõtlen veel, kuidas seda kogemust ja teadmisi edasi anda. 

Kui keegi tahab nüüd ironiseerides küsida, kas maailm on päästetud, siis võin vastata küll. On. Varsti. 

Kui mu blogil oleks lõputiitrid, siis pühendaksin selle üksnes tänule. Tänu inimestele, kes minuga kolm kuud Belo’s olid, minu tegemisi toetasid ning kõikidele nendele, kes võtsid vaevaks seda lugeda, pilte vaadata, kaasa mõelda. 

Aitäh, et olite minuga Eestis, Prantsusmaal, Hollandis, Inglismaal, Jaapanis, Saksamaal, Indoneesias, Lõuna-Koreas, Soomes, USA-s,  Brasiilias, Austraalias, Ghanas, Ugandas, Venemaal, Belgias, Ukrainas.

Aitäh GLEN ja Arengukoostöö Ümarlaud!


Ma ei saa sinna midagi parata, aga lauses“mulle meeldib reisida” peitub üks pisike vale. Kellelegi ei meeldi reisida - passida tundide kaupa lennujaamas, magada pinkidel, silmitseda väljuvate lendude graafikut ning oodata... 

Reisimise puhul meeldib mulle isiklikult see hetk, kui saan oma koti maha panna ja tean, et ei pea seda sealt lennule ümberistumise või bussisõidu pärast enam pikka aega liigutama. Kotti põrandale asetades ja sellest lahti lastes saan tavaliselt eranditult aru, et olen nüüd kohal.

Ma olen siin.


Parem sõbrad lennujaamas kui kadunud pagas:)






98. päev

Eelviimane


Üks peatükk minu Kameruni seiklusest kuulub Douala lennujaama. Ma pole vist ealeski üksnes koha peal seistes oma pulssi nii tugevalt tundnud nagu oleks Boyo mägedes matkamas. Põhjus väga lihtne - minu viisa on mõned päevad aegunud ja olen just sekundid tagasi teada saanud, et ka lennujaama politsei oskab arvutada. Usin naisterahvas kutsub mind oma putkasse, kus teatab, et minu viisa ei kehti ning pean ostma 50 000 frangi eest templi, millega lubataks mul riigist lahkuda. Raha, mida mul sularahas pole. Ja pole läheduses ka muidugi pangaautomaati. Ütlen talle ausalt, et mul pole nii palju. Ta naeratab lahkelt ja küsib palju mul on. Võtan taskust viimased 13000 franki ning ta poetab selle summa oma lauasahtlisse ning lööb kaks templit passi öeldes sõnadega: “I will help you go home..”


Nojah siis. Need neli lisapäeva läksid vähem maksma, kui oleks oodanud. 

Ja kui see oli minu viimane mälestus Kamerunist, ebakorrektne ja vististi ebaseaduslik aga siiski südamlik. 

Ma lähen koju. Kuigi juba eilsest alates tunnen, et lähen justkui uuele rännakule. Rendikorteri kapist tuli välja otsida seljakott ning püüda sinna sisse pressida kõik, mis pidasin vajalikuks Eestisse tuua. 

Kolm kuud Belos oli inspireeriv aeg - filmitegemiseks, kirjutamiseks, mõtlemiseks, elamiseks. Minu ümber oli peaaegu, et kadunud emotsionaalne ning füüsiline müra. Mõistsin, kui palju energiat kulutan tavaelus, et asjadega kursis olla või kui soovin rahu läheb palju energiat selleks, et hoida ebavajalikku endast eemal. Ja ometigi hiilib see kodus mulle nii ligi... 

Mul oli luksus mitte teha valikuid, valikuid, mis võivad argipäevas palju stressi tekitada. Ma pole kolm kuud ise otsustanud (välja arvatud kord nädalas), mida soovin süüa, sest see otsus on minu poolt tehtud. Ma ei otsustanud, kas majas on elekter ning saan kasutada oma arvutit, samuti ei saanud ma valida, kas internet töötas ja kui töötas, siis mis kiirusega(Kuigi igapäevane blogimine mõne hilinemisega peaks tõestama, kui hästi ühendatud see pisike küla oli).
Ma ei tundnud survet olla keegi, kes ma olen Eestis, sest ma polnud... Mõistsin kui väga keskkond mõjutab minu head enesetunnet ja kui palju on võimalik ümbritsevast näha kogeda üksnes seda, mis mind tõeliselt õnnelikuks teeb. 

Ma oleksin võinud tunda ebamugavust, kurbust, viha kui kuulsin inimesi mulle ütlevat “give me something”. Või kui inimesed ei võtnud vaevaks minu nime küsida ning kui mind kutsuti aina valgeks inimeseks. Ma oleksin võinud olla pahane, et minult küsitakse turul vähemalt kolmekordset hinda. Või kui inimene, keda usaldan petab minult raha. 
Aga ma ei tundnud seda. Kuna see oli miski, mida mina ei saanud kontrollida. Ja see pidigi nii olema. Ja see oli okei. 

Sest ma polnud kunagi näinud nii palju rõõmsaid ning uudishimulikke lapsi, söönud nii puhast toitu, nautinud igapäevast päikesepaistet ja vihma(viimast nautisin muidugi pisut vähem), näinud nii palju koskesid ja matkanud mägedes, söönud maailma parimat kala, saanud kulutada nädalaid üksnes vabatahtlikku tööd tehes, vestlenud ning õppinud nii palju...

Vabatahtlik töö ehk vabast tahtest töötamine tõi esile hoopis teised eesmärgid, mõtted ja tööle lähenemise kui oleksin osanud arvata. See viis palju sügavamale. Kui suudaksin ka ainult õpetajatööd iga päev vaba tahtena näha:)

Üks detail veel: Ma pole ealeski mõelnud nii palju nädalavahetustele ning suvedele maal vanavanemate juures... Ma läksin kodust kaugele kuid jõudsin tagasi teadmisse, mis oli seal juba enne. Proovisin saada sellest maailmast kõik ja proovisin anda endast kõik vastu...

Alustasin Belos mitmes mõttes puhtalt lehelt ning alustan seda nüüd taas. Lootuses, et need kogemused elavad pika lennureisi üle. Kaotan selle vabaduse, mida Kamerunis kogesin kohe kui Tallinnas lennujaamast väljun. Vaba tahe. Võtan endale eesmärgiks seda mõtet hoida. Hoida ligemal kui ükskõik, mida muud. 

Monday, October 7, 2013

96. päev--->97. päev

Teate, avastasin just, et minu Eestist lahkumisest on siiski 97 päeva. Sisestasin kaks esimest päeva sama numbriga;). Heledapäistel inimestel ikka juhtub. Ei teadnud minagi siis, et blogist ja Teist saab igapäevane kaaslane...


Viimane õhtu Kamerunis

Ma pole enam Belos, pärast palavat, kuid õnneks lühikesena tunduvat pikka bussisõitu istun taaskord Douala’s, hotelli basseini ääres kus 90+ päeva tagasi sai Kameruni seiklus alguse. Kohtusin esimest korda Joshuahga ning kogesin esimest Kameruni vihma...

Kolm kuud hiljem siin Yuriga tänavatel kõndides märkame äkitselt, kui räpased me võrreldes suurlinna inimestega oleme, minu mudased kingad on suureks kontrastiks valgetel tänavaplaatidel. Poes imestame nähes külmkappides jogurtit, veini ja juustuvalikut. On nii palju valikuid, millega tuleb taaskord harjuda. Toidupood on üksnes algus:). Käisime restoranis. Saab tellida midagi muud, kui riis, fufu ja kartulid ubadega. Jook, mis lauda tuuakse on külm! Restorani tualetis näen end esimest korda üle kolme kuu täispikkuses peeglist... Ehmatus suur, kuid samas humoorikas. 

Eilsed kohtumised olid sõbralikud, lahkusime kallistuste ning heade soovidega. Ja tantsuga õhtuses Combattantis. Saime mitmeid kutseid tagasi minna...
kas teadsite et ühe tubli maatüki Belo läheduses saab 700 euroga? Kes otsib head elukohta, siis soovitan kindlasti. 

Teate, ma tahan teha kokkuvõtte. Ja teen ka, aga selleks pean end kokku võtma ning kahe päeva jooksul turvaliselt koju jõudma. Ja ma pean end pesema.

Lennukis on kindlasti aega mõelda, bussis oli liiga huvitav...:)

Kell 5.45 hommikul

Unised Bamendas



Segased Doualas






Sunday, October 6, 2013

95. päev

Kohtumiseni, Belo!

Tean, et oleks ilus sõnu öelda ja kokkuvõtteid teha. Aga täna oli liiga palju hüvastijätte selleks, et mul veel midagi peale "Goodbye" oleks oskust lausuda.

Homsed 7-8 tundi bussisõitu ehk hea mõtisklemiseks. Või magamiseks:)



94. päev

Ühe jalutuskäigu lugu
Minu Kameruni lugu

Pärast jahutavat Fondong’i kose külastust ning mõnetunnist ootamist ja rõõmsat inimeste-vaatamist taksoparklas leiame lõpuks üksteist. Asume teele Nijnikom’ist Belosse. 












Jalutuskäigul jutustab Brown taaskord pikki tõsiseid, humoorikaid, müstilisi lugusid kom maailmast, üks uskumatum kui teine. Kom kuningriik on eriliste lugude maailm. Ei ole rääkimata - need on lood, mida saab elada kui nendesse pisutki usku on. 


Ütlen ausalt, et sel jalutuskäigul kipun nendest lugudest kohati väsima, siis jään teistest maha ning olen vaikusega.  Kordumatu rahu, nii sees kui väljas. 

Homne päev täis kohtumisi ja hüvastijätte. Inimesed küsivad siin tihti, kas mul on hea meel tagasi koju minna?
Ma ei tea, kas kolm kuud on piisav või mitte, aga see oli minu aeg siin ning seda ei saanud olla vähem ega rohkem. Selle teadmisega leppides unustan, et jah, tegelikult sooviksin jääda kauemaks...





Kokkuvõte tööst Rudec’i heaks. 


Rudec organisatsiooni hing on Joshua, kes 2006. aastal selle organisatsiooni kogukonna aitamiseks asutas. Kohe seadis ta üheks prioriteediks tuua Belo’sse kohale mitmeid vabatahtlikke, ning alates organisatsiooni algusaastatest on siin jäinud ca 40 abivalmis inimest üle maailma. Nende abiga on Joshua algatanud ning edukalt jätkanud mitmeid projekte. Tähtsaim nendest on orbude projekt, mille eemärgiks on toetada 56 lapse elu ja kooliõpinguid. Women’s empowerment projekti missiooniks on tõsta naiste ettevõtlikkust ning anda neile rohkem võimalusi oma peret toita/toetada. Samuti on aidanud Rudec kirjutada projekte, et toetada koolipinkide ostmist või veekraanide paigaldamist. Joshua töötab selle nimel, et edukalt jätkata kõiki tegevusi ning suureks unistuseks on ehitada Belo’sse vabatahtlike/külalistemaja. Rudec loodab ka järgmisel aastal saada Glen vabatahtlike - siis tegelevad noored ökoturismi arendusega, mille tulud läheksid Rudec’i heaks. 

Minu ja Yuri ülesandeks oli teha film Rudec’i tegevusest. Olen läbivalt blogis tööst rääkinud, aga ehk aitab ka üks kokkuvõte. 

Pärast kõikide Rudec’i projektidega kurssi viimist otsustasime keskenduda filmis orbude projektile ning teistest projektidest tegime lühiklipid, mida saab juba õige varsti vaadata Rudec’i kodulehel. Meie töö eesmärgiks on tõsta audiovisuaalseid vahendeid kasutades teadlikkust arengukoostööst Rudec’i (orbude projekti) näitel. Film ei ole valmis monteeritud, kuna siinsed tehnilised võimalused ei ole selleks piisavad.  Sõidan Saksamaale, et Yuriga koos film enne uut aastat valmis saada. 

Koostöö Joshuaga oli sujuv ja tegus. Meil oli palju iseseisvust ja loomingulist vabadust, mis meile sobis. 

Eks on igas organisatsioonis üks “aga”, ja see aga peitub siin inimressursi vähesuses. Rudec vajab rohkem panustajaid, et üks mees ei peaks päevad ööd ringi jooksma(okei, tal on mootorratas, aga ikkagi). Vabatahtlikud on siin alati väga lühikese aja, ning mitmeid projektid vajavad pikaajalisemat pühendumist. 



Friday, October 4, 2013

93. päev/1. päev

Minu esimene päev:

Kui mitte keegi ei hüüa mind “valgeks inimeseks”. Isegi kärumees, kes on seda iga päev minu siia saabumisest alates teinud. Vaatab mind ja ütleb lihtsalt “Hello”
Kui ma olen ratturite silmis nähtamatu. Tavaliselt vilistatakse lakkamatult, et oma sõiduteenust pakkuda. Ja mul on väga kiire teise külla jõudmisega ja suuri raskusi ratturi leidmisega...
Kui ma tunnen, et olen osa tervikust, kes mõtleb kaasa ja on...
Kui saan komplimendi kom keele oskuse kohta. 
Kui ma tunnen, et olen midagi siinalustatut lõpetanud. Kaks dokumentaalfilmi materjali on salvestatud, ootavad puhkust ja monteerimist juba sügiseses Eestis. 

Kui ma tunnen, et on ühe teistmoodi olemise esimene päev.

Ma saan aru küll, et ma pean varsti  ära tulema, ega ma loll ei ole. Aafrikas olen. 


Belo Community Radio 


Tehnik Raphael

Saatejuht Joan


...ja kodus

Thursday, October 3, 2013

92. päev

Väikesed võidud ja kaotused
ehk nina nuusates lõpu poole...

Võit: Jõuan kokkulepitud kellaajal raadiostuudiosse. Uks on avatud ning mind tervitab sõbralik raadiomanager ning tehnik. Räägime natukene kõigest, aga mitte võtmetest. Kuulen hiljem manageri kurjustamas saatejuht Joan’iga. Paistab, et poliitika ja valimised küttis inimesed nii üles, et jahtumine võtab oodatust kauem aega. Filmime Joan’i raadiosaadet, mis tõi mind tagasi päeva, mil kohalikku raadiot esimest korda kuulsin. Tänane hommik tuletas meelde, et raadio on võimas meedium, kui seda ei kasutata üksnes Rihanna muusika mängimiseks ning meelelahutuslike uudiste ettelugemiseks. Selle kogukonna jaoks on Belo Community radio ainus infoallikas. Vastutus, mida saatejuht Joan kannab on suur. Küsin temalt pärast saate lõppu, kas kujutas ette, et sellist tööb tegema satub. Ta naerab pisut ja ütleb, et on alati tahtnud oma kogukonda arendada, ja kuigi ta raadios töötamisest ei unistanud, on ta oma tööga väga rahul. 

Võit: Torman pärast homse võtteplaani kokkupanemist tagasi korterisse. Kasutan aega riiete vahetamiseks ja nuuskamiseks, sest tervet maja on tabanud nohu, kurguvalu viirus ning ma jäin ka sellele vististi ette. Tuul on tugev, kahtlustan vihma ning tuiskan turule viimaseid kingioste tegema. Äkitselt aga tuul vaibub ning päike kütab halastamatult ka terve pärastlõuna. Brown, kes lubas aidata mul piprakastet teha nuriseb, et päike on tema jaoks liiga kuum. Ma tunnen, et ei saa lasta end sellest häirida ning tuiskan turul ringi kindlasti kauem kui oleksin endast oodanud. Järgmine nädal saan külma ja pimedust nautida küll...

(Shoppingu) Võit: 350 franki(50 eurosenti) maksvad saapad. 


Kaotus: Me ei jõua hoolimata tihedast hakkimisest piprakastet valmis.
Kaotus: Ei jõua teha intervjuusid meestega, et saaks kokku teise artikli materjali. 
Kaotus: Nohu
Kaotus: Ma pole leidnud kotti, millega kokkuostetud kraam koju tuua.
Kaotus: Kui ma Dorcas’e tädi poodi jõudsin oli ta juba banaanid ära müünud. Mõni teine päev. 


Ja üldse...Millal sai “mõnest teisest päevast” mul on kolm päeva jäänud?

Oeh. 
Natuke veel õnne... 

Lennukis saab magada küll. 

Ida viimane õhtu Belo's. 

Hommikune hüvastijätt



Pipramaania




Wednesday, October 2, 2013

91. päev

“You should pray”

Üks paks propelleriga poiss kutsus alati rahule. Kui keegi seda traksipükstes tarkpead kohtama peaks, siis saatke ta kiirelt siia poole teele. Näiteks oli mul täna uskumatult raske oma päikesest(?) kuuma pead talitseda. 

Kamerun on vabariik. Meedia peaks toimima siin iseseisva ning neutraalse neljanda võimuna, olema miski eemal poliitikast ning korruptsioonist. Kõlab ideaalselt? Ma ei tea, kas Eestis oleks võimalik, et linnavõimud käsevad raadio valimiste ajaks kinni panna ja mitte ainult, vaid ka võtmeid teadmata aja ja teadmata kohas peidus hoides? 
Valimistest on juba kaks päeva möödas, aga minu seiklused raadiotehniku Raphael’iga raadio stuudio võtmete jahtimisel jätkuvad. Täna teretasin linnapead isiklikult, tutvustasin end ja lühidalt filmi, mida soovin raadio abi kasutades teha. Ta mõistis, noogutas ja tegi kõne raadio manageri’le, kes kõne vastu ei võtnud. Raadio tehnik ootas teda tunde, et ta tagasi kontorisse tuleks, sest linnapea palus endale meelde tuletada, et ta uuesti helistaks. Manager  tehnik Raphael’i kõnesid väidetavalt vältis. 

Ma ei tea, kas oleksin pidanud olema tagasihoidlikum, aga ausalt küsides “How can I help?” lausus tehnik, et äkki aitab, kui ma ise managerile helistan ja räägin, miks mul kiire raadio võtmete tagasisaamisega. Mulle kõlas vastu sõbralik hääl, kes teatas, et on homme kell 9 võtmetega kohal ning Joan saab teha raadio, mille Raphael edastada saab, ning mina saan seda kõike vajadusel videopildis salvestada. 
Ma olen Belos piisavalt palju olnud, et teada, et kui ollakse nii sõbralikud, siis peab alati natuke kahtlema, kas homme need võtmed ka seal tõesti on. 
Tundub liiga hea, et olla tõsi. Sama vist ka iseseisva, neutraalse ning mittekorrupeerunud meediaga. 

Film tuleb nagunii. Isegi kui need on kaks kurba raadiotöötajat ja üks filmitegija Eestist lukustatud stuudio ukse taga.

Soovige mulle edu!


90. päev

5 rääkimata lugu


Kuidas ma lärmakale kirikule loengu pidasin.

See oli umbes nädal tagasi, kui meie kõrvalasuv “God Solution” kogudus otsustas Jeesust maapeale kutsuda/oodata 5 päeva järjest. Meie magamistoa asukoht granteerib nendel õhtutel trummimuusika, sageli ilma viisita karjumise ning lakkamatu pastori kõne läbi mikrofoni üsna võimsatesse kõlaritesse. Ma olen pidanud endast palju rahu leidma, et seda kirikut enda kuulmisest välja lülitada. Korra, kui seda külastasime, siis ehmatasin, et nii hilisel tunnil on seal ka lapsed, kes silmad kinni, peaaegu et transis Jeesust maapeale kutsuvad. Hilise tunni all mõtlen aega pärast kella 23 õhtul. See on Belo küla mõistes tegelikult juba öö, sest ärgatakse enamasti kell 5. Mis kell selle koguduse liikmed ärkavad, seda ma ei tea. 

Igatahes. See oli üks õhtupoolik, kui vaevlesin kohutava peavalu käes ning otsustasin südame pealt ära rääkida, mis arvan mikrofonist ja trummidest nii hilisel kellaajal. Seisin käed ristis uksel, kuni minuga tuli vestlema üks naisterahvas. Rääkisin talle, mida tähendab olla hea naaber, jutustasin oma kolme kuu kannatustest unega, rääkisin tööst ning puhkeajast ja viimase eepilise kommentaari tegin selle kohta, et sel ajal kui nad oma Jumalat oodates karjuvad ja trumme mängivad ei kuule mina Teda....
Naisterahvas tundis mulle kaasa ning sel õhtul mikrofon korraks vaikis. Järgmisel päeval jätkus kõik vanamoodi. 


Kuidas Yuri kypsetatud madu s6i

Eelmisel nädalal täitus Yuri suur unistus ning sai proovida kuidas yks (bushmeat) madu maitseb. Pidi olema väga hea. Oluline on teada, et selleks, et see must iludus temani j6uaks r22kis ta peaaegu k6igile, keda kohtas, et soovib madu syya. Kolm n2dalat hiljem t6i yks s6bralik mees selle mootorratal. Paar illustreerivat pilti: 







Kuidas me lapsi hirmutame

See vist tegelikult on juhtunud korduvalt, aga lapsed jooksevad meile rõõmsalt järgi “Hello” hõigates. Vahel oleme lustinud end ümber pöörates ja neid taga ajades ja samal ajal "Hello" vastu karjudes.


Kuidas hull naine meid jälitab

Belo’s on mitmeid omamoodi inimesi. Aga üks omamoodi huvitav naine(väidetavalt läks hulluks selleks, et mehe tähelepanu saada?!) on meid eriti omaks võtnud.  Nimelt ükskõik, kus teda näeme siis jälitab ta meid. Yuri on tema suur lemmik, ning teda vist kõige enam. 
Koju jõudes oleme sunnitud värava enda tagant sulgema, sest rahulik keeldumine tema seltskonnast enamasti ei mõju. Seda, mida ta meist täpselt tahab me ei tea. Ma ei usu ka, et ta ise selles kindel on. 



Kuidas ma 4. päeval baaris käisin. 

Jäin teile ühe loo võlgu: 

4. päev: Õhtuks sadu lakkas, läksime kohalikku baari. Jälle tahaksin midagi öelda, aga praegu veel ei oska. Olen juba nii mitu korda seda lõiku kustutanud, niiet jätan parem pooleli. 


Ma mäletan seda õhtut endiselt nagu see oleks just olnud. Istusime Johni’ga kahekesi lauas kui mulle ulatas käe kaunis naine, kelle tahaulatuvat kehaosa oli raske mitte märgata. Ta kutsus meid tantsima ja üsna joviaalselt keerutades puksis ta mind pidevalt tantsupõrandalt välja. Pidin olema üsna ettevaatlik ja tähelepanelik, et tema tantsuliigutustele alla ei jääks(sõna otseses mõttes). John leidis selle kõik olema üsna meelelahutusliku, ning me rääkisime sellest naisest veel pikalt, kuna rohkem meil polegi õnnestunud teda näha. 


Sel nädalal veel kokkuvõte tööst Rudec'i heaks ja lugu "vabast meediast" ehk kuidas keegi tähtis ametnik võttis Belo Community Radio stuudio võtmed pantvangi ja kuidas ma aitan neid tagasi saada. Veel kaks päeva aega...

Ja alati juhtub nii, et lõpus läheb alles kõige põnevamaks. Ärge andke alla, mina küll ei anna!




Monday, September 30, 2013

89. päev

Ma valin veel ühe kose. 

Täna toimub Elecam, ehk parlamendi/kohaliku omavalitsuse valimised Kamerunis. Ma olen püüdnud selle vastu rohkem huvi tunda, aga pole eriti õnnestunud. 

Lühidalt olen mõistnud seda: On kaks põhilist parteid CPDM Cameroon People’s Democratic Movement ja SDF(Social Democratic Front). CPDM on võimul presidendi ja valitsuse näol ning SDF lubab inimestele muutust. “Cameroon needs a change” usuvad need inimesed, kes on CPDM’ist(president Paul Biya on võimul olnud aastast 1982) väsinud. Põhiline dilemma seisneb siis selles, et kas muutuse ootuses lasta võimule hetkel opositsioonis olev partei või valida CPDM, et säiliksid head suhted valitsusega. Paljud usuvad, et valitsust juhtiv partei suudab edukalt edasi toimida, ning kogemusteta partei võib selles läbi kukkuda. Samas pole inimesed presidendi parteiga rahul. 
Northwest ja Southwest on anglophone piirkonnad samas kui kogu ülejäänud riik on francophone. Uutelt Northwest’i saadikutelt/juhtidelt eeldadatakse, et suudetakse hoida häid suhteid valituse ning presidendiga ja samas oodatakse suuremaid muutusi paremuse suunas kui enne. 
Peaminister on Northwest’ist pärit, ning selle üle ollakse siin muidugi äraütlemata uhked, isegi siis kui ta on erakonnast, mida ei toetata. 

Minule ise-enesest sellest informatsioonist piisab. Kahjuks ei oska midagi parteide programmide kohta öelda. Ühelausega lubatakse, et elu Kamerunis läheb paremaks:)

Kolm nurka oli täna suletud. Ei olnud avatud ühtegi poodi ei olnud ühtegi autot ega mootorratast, pisut nagu kummituslinn. 

Inimesed ootasid valimisjärjekordades ning meie suundusime vaatama üht lähikoske. Saime muidugi karistuseks, et hommikul kaua magasime suure peatäie vihma. Aga mõni tund pisut metsikus looduses oli ideaalne algus minu viimaseks nädalaks Belo’s. Kui teed ei ole, siis tuleb tee teha. 

Belo ootab, et saaks valida

Ida, Alex, Ines, Yuri
Teejuhi ootamine





Brown ja Bubbles

Nii kõrgel moepolitsei meid kätte ei saa.
/Vabatahtlik Ines'ega/

Sunday, September 29, 2013

88. päev

“I’ve got some brains down in Africa”


Ma pole päris kindel, kuidas mul on õnnestunud aeg ära kaotada, aga täpsemalt ma ei oska seda olukorda kirjeldada. 
Üks Glen sõber, kes praktikat Ugandas teeb, kirjutas, et soovib mingis mõttes kolme kuu jooksul Aafrikas end leida. Mis iganes see tähendab. Mina avastan aga iga päev aina enam, et olen end ära kaotanud. Mis iganes see tähendab. 

Kuigi näiliselt on raamistik ajas paigas - 99 päeva Kamerunis Rudec’i heaks filmi tegemas, siis on see aeg, mida mina kogen midagi hoopis muud. Midagi, mida pole enne olnud...ma olen endaga kuskil, kus ma pole enne olnud. Ma pole siin. Aga tegelikult olen. 

Jutt segane?

Ilmselgelt olen nõus. Ja pedagoogina tean, et tuleb alati tuua näiteid selleks, et mingit teemat seletada. 

Näide 1:  39. päev - Brown viib mind lähedalasuva pisikese kose juurde, istume kivil. Ühtegi sõna ei ole, ühtegi mõtet ei ole, reaalne aeg näitab hiljem kella piiludes, et olen seal kolm tundi. 

Näide 2: Kas see juhtus päriselt? Veebipäeviku pidamine peaks ju ometi aitama ajas orienteeruda. Aga miks õhtuti mõnda lehekülge dokumendis üles kerides avastan, et oh, kas selline asi ka juhtus?! Mind valdab päevas vähemalt korraks tunne, et ma pole mitte midagi siin teinud, ma ju alles tulin. Aga samas tunnen õhtuti suurt rahulolu, sest kogen iga päev ja argiste tegevuste käigus nii palju... 

Näide 3: See, et ma ei suuda isegi kolme näidet selle teema kohta tuua räägib vist lähemalt üleüldisest segadusest. Seda mõistatust ei näri ka pedagoog läbi. 

Eile rääkisin meid külastanud vabatahtlikule endast ja tööst, mida Eestis teen ning samuti eelnevatest õpingutest filmikoolis. Mulle tundus temaga rääkides kohati, et jutustan võõrast inimesest ja oleks võinud sama hästi ka kolmandas isikus rääkida. Ärge saage minust valesti aru, ma tunnen seda inimest hästi, see olen mina, aga pole ka. See olen mina ja minu lugu. Lugu, mis tõi mind siia. Ja ehk selleks, et sellest loost vabaneda(?). 

Kirjutasin oma sõbrale Ugandas vastu:

Ma olen kaotanud igasuguse aja-ning enesedimensiooni - sündmused, mis toimusid eile tunduvad nii kaugel, ning mõned sündmused, mis kogesin ammum tunduvad, et juhtusid alles...Mul on raskusi mõelda endast kui inimesest, kes oli, kes on praegu Kamerunis ja kes peaks, võiks ja tahaks olla tulevikus. Aga kõige tähtsam selle kummalise tunde juures on see, et ma olen õnnelik. Jah, nii segane ma pole, et ei tunneks õnne ära.  
Pean oma suurimaks väljakutseks, et suudaksin koju naastes seda segadust omamoodi hoida. Olema eraldi endast ja enda “loost”.  Selleks, et saaksin end iga päev eelmisest kinni hoidmata uuesti luua. Vahel peab õnnelik olemiseks pisut soe olema.


"Kõik on korras," ütlen naeratades ning suundun Three Corners'ile piprakala sööma.




Inimkaamera


Saturday, September 28, 2013

87. päev

Puhkus ühele (tervele inimesele)


Hommikused tööülesanded tehtud ning rohkem kui huvitav kohtumine prestiižika kooli direktoriga lõpetatud võtan suuna tagasi Three Corners’ile. Koju jõudes avastan, et majarahvas on lahkunud taas mägesid vallutama. Kuna mul see matk läbitud, siis ei tunne tühjast kodust suurt kurbust. Jään pisut koolidirektori lausutud sõnade peale mõtlema, kuid soe päike meelitab mind siiki õue. Brown mainis kunagi, et Fundongis on üks ilus kosk. Olen siin juba lugematuid koskesid näinud, aga miks mitte veel üks...

Fundong asub Belo’st 25 km ja 600 frangi kaugusel. Autot tuleb jagada muidugi nii paljude klientidega, kui üks auto mahutab. Kuna inimesed reisivad enamasti üksi, siis päris palju ootamist. Ootame parasjagu kuuendat klienti kui märkan vihmapilvi mägede kohal kogunemas. Tunnen, et minu kannatus hakkab katkema ning maksan lisaks “kuuenda inimese” frangid, et liikuma saaksime. Neiu autos tänab mind, kuna tema oli oodanud juba üle tunni. Täna oli minu esimene kord autosõitu lisarahaga kiirendada, aga mulle tundub vahel tõesti tüütu, et peab ootama ebanormaalselt kaua, et toppida auto täis ebanormaalselt suure numbri inimestega, et sõita mitte nii kaugele.
Tee Fundongi on käänuline ja mägine, enne kurve autojuht laseb signaali, sest sõidetakse alati sisekurvis või keset teed. Üksnes teise vahendi lähenemisel kasutatakse oma sõidutee poolt.
Fundong’is astun autost välja ja võtan suuna kuhu jalad viivad. Mingil hetkel küsin teed ja mind juhatatakse läbi moslemite linnaosa kose juurde.




Pilt on tehtud umbes kolm minutit enne kui taevas alla sadas. Et kose juurde jõuda pean kokku võtma kogu oma kummikingades ronimise oskuse, sest ilma puu-okstest kinni hoidmata ma püsti ei jääks. Alla kose juurde jõudes ei saa ma aru, kust täpselt see vesi tuleb, mis mind sekunditega märjaks kastab, teen kiirelt paar klõpsu ning ronin tagasi üles. Varju alla jõudsin umbes täpselt esimeste vihmapiiskade langedes.

Ja sadu ei lõppenud...

Varju all istus naisterahvas, kes kooris kõrvitsaseemneid. Muigasin, kuna see töö oli mulle ju tuttav. Järgmised poolteist tundi veetsin näputööd tehes ja vaikides.

Tundus lausa liiga hea, et olla tõsi, et tulin majast välja ja sain turvaliselt varju all hommikul alustatud mõtteid edasi mõelda:

St. Bede Vice Principal Eugene räägib oma koolist:

We practice holistic education -  we think about physical education, intellectual education, moral formation and our main goal is that we try to build here a whole person.


Hommikul kell 7. Betueliga


St. Bede College - Heakorratööd


Friday, September 27, 2013

86. päev

Ettevaatlust: alljärgnev postitus räägib argipäevast.


 “Kõlab nagu sa oleksid maal puhkamas”


Ma olen täna vahelduseks pisut argistema toimetustega tegelenud. Mõtlesin jagada kokkuvõtlike olmelisi tähelepanekuid elust Belo külas. 

Vesi- pikad katkestused elasime suhteliselt valutult üle, enesepesu toimus siis vihma ajal räästa all õues, või harrastasime pangepesu päikesepaistes. 
Riideid peseme ise või teeb seda kokk/majahoidja Samuel.

Elekter - pikk katkestus oli heaks väljakutseks ning tegelikult ka heaks puhkuseks. Kui oskaks ka ainult kodus end nii välja lülitada. 
Lühemaid elektrikatkestusi on päevas mitmeid. Enamasti märkame neid õhtul, kui pime aga meie elu need nii palju ei mõjuta. Taskulambid on kõigil alati käepärast. 

Toit - sööme (enamasti) majas kolm korda päevas kokk Samueli tehtud toitu. Toit on peamiselt taimne, kord nädalas saame praetud kala ning liharooga kartulitega. 

Ühe tavalise nädala menüü: 

Esmaspäev
Hommik: Pannkoogid, küpsetatud banaan, tee
Lõuna: Kala, kartulipuder, salat, puuviljad
Õhtu: Spagetid tomati ja köögiviljadega+ salat


Teisipäev
Hommik: Omlett saiaga+ kartul+puuvili
Lõuna:Oad kartuliga+salat+puuviljad
Õhtu: Riis köögivljadega+ salat+puuviljad

Kolmapäev:
Hommik: Pannkoogid, küpsetatud banaan, puuviljad, tee
Lõuna: Spagetid tomati ja köögiviljadega+salat+puuviljad
Õhtu: Köögiviljasupp+sai

Neljapäev:
Hommik: Omlett saiaga, kartul, puuvili
Lõuna: jamajama, fufu
Õhtu:  Pajaroog köögiviljadega, puuviljad

Reede:
Hommik: Pannkoogid, küpsetatud banaan, 
Lõuna: Oad, kartul, köögiviljad, puuvili, salat, sai
Õhtu: Riis köögiviljadega, salat, puuvili, sai

Laupäev:
Hommik: Pannkoogid, küpsetatud banaan, puuvili
Lõuna: Spagetid tomati ja köögiviljadega+salat+puuviljad
Õhtu: Köögiviljasupp+sai

Pühapäev - vabakava- viimased kuu aega Fufu ja Jamajama

Nagu märgata võib on menüüs päris palju kordusi ning kuigi need toidud väga maitsvad on isu teatud asjadest rohkem kui täis saanud. Umbes viimased kuu aega pole ma söönud kartuli-oa pada, kuna seda on lihtsalt liiga tihti...

Ma arvan, et kokk Samuel ei tahaks võib olla ise ka pidevalt sama asja teha, aga eks asi on selles, et toidud püsiks eelarveks aga samas toidaksid meid. 

Ma pole muidugi kindel, kui hea mõte on nii palju süsivesikuid süüa...

Koju tulles jään kindlasti igatsema vürtsikat köögiviljasuppi. Ja plaanin kotti pista seda imelist pipart, mis on nii paljude siinsete toiduelamuste saladuseks. 

Toiduelamustest tuleb veel eraldi juttu, luban!

Puhtus: Ma olen põhimõtteselt pidanud ümber hindama oma arvamuse puhtusest. Või rännanud tagasi lapsepõlve, kui öeldi, et oled must ja pead pesema, aga mulle tundus alati, et nii polnud...
Välja arvatud üks tee, mis läbib Three Corners’it ja ühendab Belo’t ülejäänud maailmaga, on kõik teed looduslikult loomingulise teekattega - vihmaperioodil mudane, kuivaperioodil tolmune. Jalanõude väljavägemine ei kannata mingit kriitikat, lahtiste jalanõude puhul saab õhtul mängida mõistatust, kas mu jalad on päevitunud või lihtsalt mustad. 
Varbaküünte väljanägemine paneb ennastki sügavalt ohkama, sokkide pesemine on rohkem enda rahustamiseks, et nad on pestud, sest puhtaks neid enam ei saa. 
Kahtsen, et ainult musta värvi sokke kaasa ei pakkinud. 
Enesepesu toimub harvem kui kodus elades. Juukseid pesen kord nädalas. 

Ilusolemine”: Kirjutasin ühes blogipostituses, et ei tunne, et mind siin väga vaadatakse. Selline tavaline naiselik hommikune sättimine on siin täiesti ära jäänud. Mind märgatakse nagunii aga ma ise tunnen end vabalt ja märkamatult, kuna ma ei tee midagi selleks, et silma paista. Hommikune ainus iluprotseduur on päikesekreemi kasutamine. Korduvalt olen käinud Olivia juures patse punumas, et juustega ka vähem muret oleks. Kaotasin mingi hetk mitmeks nädalaks kammi ära. 
Kui õhtul välja läheme siis panen jalga kõige kaunimad peosaapad(roosad kummikud), tavaliselt on sadanud juba vihma ning puudriruum asub looduses, praktiline.

Vabatahtlike maja ja kooselu: Olen ühist elamist kolme magamistoaga jaganud eelnevate kuude jooksul mitme inimesega. Esimese nädala olime Johni’ga kahekesi, siis ühines Yuri ning Pierrick. Juuli lõpus Ida. Pierrick lahkus, John lahkus, elu kolmekesi. Siis saabus 10-ks päevaks Ida poiss-sõber Simon ja eelmisel nädalal saabusid kolm uut tüdrukut Saksamaalt, kes jäävad siia detsembrini. 

Ehk pärast Johni lahkumist pole ma näinud majas teist rahvust kui sakslased. Olen ilmselges vähemuses 1 eestlane vs 5 sakslast. Samas naerame, et Yuri on ka vähemuses, 1 mees vs 5 naist. Kuna minul esivanemate keel selge pole, siis käib jutt inglise keeles. Vahel unustatakse mind ära, siis ei kuule õhtul midagi muud kui ainult saksa keelt. Tihti õnnestub mul isegi mõista, millest jutt käib, aga enamasti olen mõtetega eemal või kirjutan uhkes üksinduses oma eestikeelset blogi. 

Ühte tuba jagan Ida’ga-meil rohkem muret pole kui mure, et meil on liiga palju riideid. Õnneks on meil plaan kodust kaasavõetud “igavad” riided siia jätta ja võtta kaasa nii palju värvilisi kangaid ja rõivaid kui kotti mahub. 

Esimest proovipakkimist kingitustega plaanin järgmise nädala kolmapäeval. Üks päev enne viimast turupäeva. 


Pank: avasime täna Printsess Martha annetuste tarbeks konto. Kogemus oli huvitav, sisenesime panka, mis avati mille uks meile lukust avati. Meie järel uks lukustati. Pangas oli üks mees, kes istus arvuti taga aga kes teatas, et tänaseks on süsteemid kinni, saab üksnes käsitsi konto avada ning esmaspäeval prindib ametliku tõendi välja. Raha loeti käsitsi, ankeedid täideti käsitsi. Joshua kasutab selle pangateenuseid juba aastaid, järelikult on mulgi põhjust neid usaldada. Kogu protseduur oli minule kui “e-riigi inimesele” väga kummaline. Panga manager’i noogutuse peale avati meile uks ja saime väljuda.

Viimase kahe nädalavahetuse plaanid kätkevad endas erinevaid matkasid. Homme ja ülehomme hommikul salvestame viimased kaadrid oma filmi jaoks ja järgmisel nädalal pingutan üksi filmida lugu Belo Community Radiost. Esmaspäeval on valimised, kogemata kohtasin ka mina peaministrit üks päev. 

Homseks sain aja intervjuuks Northwest’i kõige prestiižikama kooli direktoriga. 
Täna läksin esimesele kokkusaamisele ning kui ma kabineti ukse juurde jõudsin, siis olid seal neli õpilast põlvitamas...

Selline esmamulje siis, olen homse vestluse ning vaatluse ootuses. Jah, koolitunnid toimuvad sealses erakoolis ka laupäeviti. 

Juttu sai kuidagi palju aga iva polnud eriti. Juba nädalavahetuse lainel vist...


Üks teine hoiatus ehitusel olevast uuest Belo ööklubist:


Thursday, September 26, 2013

85. päev

"Ayounde"*


Aitäh kõigile, kes jagasid üleskutset Printsess Martha toetuseks ning suur aitäh annetajatele.

Ostsin täna ja viisin neile 13 purki piimasegu ja sellega sai ka see üks pood tühjaks ostetud. 

Printsess Martha toetuseks avan Belo M2 pangas konto, millele paigutan annetatud summa ning sellega saab Rudec'i esindaja Printsessi elu ja toimetusi toetada vähemalt aasta. Mille peale lisaks toidule raha kulub saab lähemalt lugeda projekti kirjeldusest Rudec’i kodulehel: http://rudec.org/orphans

Grace saadab minu kaudu südamliku tänu kõikidele headele inimestele Eestis. Kui kuulis, et meil on juba külm, siis lausus kurvalt "Asha"(kahju). 


Fotod mälestuseks



Fotod mälestuseks 2




* Kom keeles "Aitäh"